Square BOWL 11.5 cm CAT
Description
Appetizer bowl Small bowl 11.5 cm square.
Catty pattern. Around the paw prints in shades of blue and black. The edge in navy blue with a motif of cats. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 11.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 3 cm |
| Weight 1 pc. | 250 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2155 |
