Tea Coffee CUP 350 ml with saucer HEARTS
Description
Tea Coffee 350 ml CUP with saucer.
Classic pattern in a vintage style. White hearts on a navy blue background. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 350 ml |
| Total height | 8 cm |
| Cup - diameter | 11 cm |
| Cup - height | 7 cm |
| Saucer - diameter | 17 cm |
| Saucer - height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 680 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0375J |
