Vase 12.5 cm
Description
Vase 12.5 cm
Pattern with tulips . Red betwwen blue. Delicate, ornamental green and blue floral motif around. The edge is finished in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Height | 12.5 cm |
| Capacity | 440 ml |
| Infusion diameter | 6 cm |
| Maximum diameter | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 320 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2599 |
