Pendant decoration HEART
Description
Pendant decoration HEART.
Ornamental, floral pattern in navy blue. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Height | 6.5 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Weight 1 pc. | 35 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Krystyna Dacyszyn |
| Pattern no | 1548 |
