Two-part PLATTER Double BOWL Container 25 cm
Description
Double BOWL Two-part PLATTER 25 cm Container.
Ornamental pattern in navy blue. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 25 cm |
| Width | 12 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | 2 x 230 ml |
| Weight 1 pc. | 660 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Krystyna Dacyszyn |
| Pattern no | 1548 |
