Soup plate Pasta plate Noodles plate 24 cm
Description
Soup plate Pasta plate Noodles plate 24 cm deep plate.
CLASSIC pattern - navy blue hearts and small dots. One red heart. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 24 cm |
| Capacity | 320 ml |
| Height | 4 cm |
| Weight 1 pc. | 670 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0570 |
