Round BOWL 12.5 cm
Description
Appetizer bowl Small bowl ø 12.5 cm round.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern - navy blue hearts and fine red dots and a single red heart. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 12.5 cm |
| Height | 5.5 cm |
| Capacity | 140 ml |
| Weight 1 pc. | 300 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0570 A |
