Soup BOWL Muesli BOWL 16 cm
Description
Soup Muesli or Salad BOWL ø 16 cm
Boleslawiec pottery - handpainted. CLASSIC pattern - navy blue hearts and small dots. One red heart. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 16 cm |
| Capacity | 600 ml |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 550 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0570 |
