Tea bag holder TEAPOT Stand
Description
Tea bag holder TEAPOT - Stand.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern with a plant motif in bottle green and navy blue, flowers and dots. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 11.5 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Weight 1 pc. | 90 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0377 E |
