Bird FIGURINE
Description
Bird FIGURINE - female.
Boleslawiec Pottery - Handpainted. Pattern with plant motif in dark green and navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 11 cm |
| Width | 4 cm |
| Height | 5 cm |
| Weight 1 pc. | 80 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0377 |
