Soup cup with lid 250 ml
Description
Soup cup 250 ml with lid.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in a vintage style - navy blue dots on a white background. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 250 ml |
| Diameter | 12 cm |
| Height | 5.5 cm |
| Weight 1 pc. | 510 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0377 E |
