Teapot 1200 ml with tea infuser
Description
Teapot 1200 ml with tea infuser.
Green ornamental pattern. Plants arranged in hearts with a small flower in the middle. The edge in navy blue. Boleslawiec Pottery - Handpainted.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern with plant motifs. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 1200 ml |
| Height | 15 cm |
| Maximum width | 24.5 cm |
| Maximum diameter | 15 cm |
| Inlet diameter | 10 cm |
| Infuser capacity | 150 ml |
| Infuser height | 7.5 cm |
| Infuser maximum diameter | 8.5 cm |
| Weight 1 pc. | 1100 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Pawel Jarczynski |
| Pattern no | 1172 |
