MUG for brushes and toothpaste 310 ml
Description
MUG for 4 brushes and toothpaste 310 ml Toothbrush holder.
Boleslawiec pottery - handpainted. Ornamental pattern in green.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 310 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Height | 10 cm |
| Weight 1 pc. | 270 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Pawel Jarczynski |
| Pattern no | 1172 |
