Teapot 300 ml
Description
Teapot 300 ml Jug.
Vintage style pattern - large dots in navy blue. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - hand painted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 300 ml |
| Height | 11 cm |
| Maximum width | 18.5 cm |
| Maximum diameter | 11 cm |
| Inlet diameter | 7 cm |
| Weight 1 pc. | 440 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Bronislaw Wolanin |
| Pattern no | 0036 |
