Bubble MUG 500 ml
Description
Bubble MUG 500 ml
Boleslawiec pottery - handpainted. Vintage style pattern - large dots in navy blue. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 500 ml |
| Diameter | 9.5 cm |
| Height | 11 cm |
| Weight 1 pc. | 480 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Bronislaw Wolanin |
| Pattern no | 0036 |
