Bubble MUG 250 ml
Description
Bubble MUG 250 ml
Bolesławiec pottery - HANDMADE. Geometric pattern in the VINTAGE style (art deco), in various shades of blue. Dark blue edging.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 250 ml |
| Diameter | 7.5cm |
| Height | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 290 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Irena Maczka |
| Pattern no | 2148 |
