Rectangular PLATTER 41.5 cm
Description
Rectangular flat platter 41.5 x 14.5 cm Tray.
Boleslawiec pottery - handpainted. Geometric pattern in a vintage style, in various shades of blue. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 41.5 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Weight 1 pc. | 1000 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Irena Maczka |
| Pattern no | 2148 |
