Cat bowl 21 cm Cats
Description
Cat Bowl ø 21 cm - Polish Pottery.
Catty pattern. Around the paw prints in shades of blue and black. The edge in navy blue with a motif of cats. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 650 ml |
| Maximum diameter | 21 cm |
| Minimum diameter | 17.5 cm |
| Height | 7.5 cm |
| Weight 1 pc. | 1100 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2155 |
