MUG 400 ml with infuser and lid
Description
MUG 400 ml with infuser and lid to make tea and herbs.
Pattern with blue bird, tit, sitting on a branch. Pattern in shades of blue. Boleslawiec pottery - handpainted. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 400 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Mug height | 11 cm |
| Total height | 12.5 cm |
| Infuser capacity | 120 ml |
| Infuser height | 7.5 cm |
| Infuser maximum diameter | 8 cm |
| Saucer - diameter | --- |
| Saucer - height | --- |
| Lid - diameter | 9 cm |
| Lid - height | 1.5 cm |
| Weight 1 pc. | 690 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designers | Maria Starzyk, Wirginia Cebrowska |
| Pattern No. | 2679 |
