Milk JUG 200 ml
Description
Milk Cream JUG 200 ml
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern - a strip of white hearts on a navy blue background, fine dots and spirals in navy blue. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 200 ml |
| Height | 8 cm |
| Diameter | 5 cm |
| Maximum diameter | 7 cm |
| Maximum width | 10 cm |
| Weight 1 pc. | 190 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0375M |
