Soup BOWL Muesli BOWL 16 cm
Description
Soup, muesli BOWL ø 16 cm Salad BOWL.
Floral pattern. Red lilies and bells surrounded by floral motifs in light shades of green. Navy blue edge finish. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 16 cm |
| Height | 7 cm |
| Capacity | 730 ml |
| Weight 1 pc. | 590 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Krystyna Dacyszyn |
| Pattern No. | 1550 |
