Square BOWL 11.5 cm
Description
Appetizer bowl Small bowl 11.5 cm square.
Floral pattern. Red lilies and bells surrounded by floral motifs in light shades of green. Navy blue edge finish. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 11.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 3 cm |
| Weight 1 pc. | 250 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Krystyna Dacyszyn |
| Pattern No. | 1550 |
