Vase 24 cm
Description
Vase 17 cm.
Floral patttern in red. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Height | 24 cm |
| Capacity | 4 200 ml |
| Infusion diameter | 9 cm |
| Maximum diameter | 20 cm |
| Weight 1 pc. | 1600 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Krystyna Deptula |
| Pattern no | 1490 |
