MUG 400 ml
Description
MUG 400 ml
Boleslawiec pottery - handpainted. Floral patttern in red. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 400 ml |
| Diameter | 9.5 cm |
| Height | 11.5 cm |
| Weight 1 pc. | 470 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Krystyna Deptula |
| Pattern no | 1490 |
