Vase 14 cm
Description
Vase 14 cm
Boleslawiec pottery - handpainted. Floral patttern in red. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Height | 14 cm |
| Capacity | 770 ml |
| Infusion diameter | 9.5 cm |
| Maximum diameter | 12 cm |
| Weight 1 pc. | 570 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Krystyna Deptula |
| Pattern no | 1490 |
