MUG 250 ml with infuser
Description
MUG 250 ml with infuser to make tea and herbs.
Original Bunzlauer Keramik. Blumenmuster in rot. Kobaltblauer (dunkelblauer) Rand.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 250 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Mug height | 10 cm |
| Total height | 14 cm |
| Infuser capacity | 100 ml |
| Infuser height | 5.5 cm |
| Infuser maximum diameter | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 500 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Krystyna Deptula |
| Pattern no | 1490 |
