Bowl FISH Platter 16 cm
Description
Bowl FISH 16 cm Platter.
Plant pattern in brown and green colors. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 16 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Height | 4 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Weight 1 pc. | 220 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0135A |
