Spoon stand Spoon rest 17.5 cm
Description
Spoon rest Spoon stand 17.5 cm Spoon holder.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in navy blue and green. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 17.5 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | 90 ml |
| Weight 1 pc. | 200 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0135 |
