Vase 14 cm
Description
Vase 14 cm - Navy blue pansies pattern.
Plant pattern in dark blue (small fruit) and green colors. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Height | 14 cm |
| Capacity | 770 ml |
| Infusion diameter | 9.5 cm |
| Maximum diameter | 12 cm |
| Weight 1 pc. | 570 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0135 |
