Large BOWL Salad BOWL 32 cm
Description
Large BOWL Salad bowl Fruit bowl ø 32 round.
Plant pattern in dark blue (small fruit, blueberry) and green colors. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 32 cm |
| Height | 16 cm |
| Capacity | 9000 ml |
| Weight 1 pc. | 3050 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0135 |
