Salt container Salt shaker 14.5 cm
Description
Salt container 14.5 cm Salt shaker.
Plant pattern in dark blue (small fruit) and green colors. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Height | 14.5 cm |
| Diameter | 6 cm |
| Maximum width | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 340 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0135 |
