Milk JUG 200 ml
Description
Milk Cream JUG 200 ml
Plant pattern in dark blue (small fruit) and green colors. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 200 ml |
| Height | 8 cm |
| Diameter | 5 cm |
| Maximum diameter | 7 cm |
| Maximum width | 10 cm |
| Weight 1 pc. | 190 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0135 |
