Ramekin with handle Creme Brulee dish 12 cm
Description
Ramekin with handle Creme Brulee dish 12 cm Souffle dish.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in navy blue and green. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 17 cm |
| Width | 12 cm |
| Height | 4 cm |
| Capacity | 170 ml |
| Weight 1 pc. | 240 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0135 |
