BOWL Baking DISH 25.5 cm
Description
BOWL Baking DISH ø 25.5 cm Heat-resistant dish.
Plant pattern in dark blue (small fruit, blueberry) and green colors. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 25.5 cm |
| Height | 6 cm |
| Capacity | 1700 ml |
| Weight 1 pc. | 1275 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0135 |
