Deep plate for spaghetti pasta 25 cm
Description
Deep plate for spaghetti pasta ø 25 cm
Classic pattern in a vintage style - navy blue dots on a white background. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 25 cm |
| Capacity | 750 ml |
| Height | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 850 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Bronislaw Wolanin |
| Pattern no | 0061 |
