MUG 150 ml without handle
Description
MUG 150 ml without handle
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in a vintage style - navy blue dots on a white background. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 150 ml |
| Diameter | 6.5 cm |
| Height | 7.5 cm |
| Weight 1 pc. | 185 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Bronislaw Wolanin |
| Pattern no | 0061 |
