Teapot Jug 1.2 l
Description
Teapot 1200 ml Jug.
Flower garden with a dominant motif of red roses. The edge finished in green. Boleslawiec Pottery - HANDMADE.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 1 200 ml |
| Height | 15 cm |
| Maximum width | 24.5 cm |
| Maximum diameter | 15 cm |
| Inlet diameter | 10 cm |
| Weight 1 pc. | 900 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2120 |
