Salt container Pepper container 12 cm
Description
Salt container Pepper container 12 cm Salt shaker Pepper shaker.
Boleslawiec pottery - handpainted. Floral garden with a dominant red roses motif. Border in creamy white (natural ceramics firing color).
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 12 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 2.7 cm |
| Weight 1 pc. | 145 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2120 |
