Teapot Jug 250 ml
Description
Teapot Jug 250 ml
Boleslawiec pottery - handpainted. Floral garden with a dominant red roses motif. Border in creamy white (natural ceramics firing color).
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 250 ml |
| Height | 12.5 cm |
| Diameter | 6.5 cm |
| Maximum diameter | 9 cm |
| Maximum width | 13 cm |
| Weight 1 pc. | 300 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2120 |
