Container APPLE 400 ml
Description
Round container APPLE ø 12 cm Volume 400 ml with a lid.
Floral garden with a dominant red roses motif. Boleslawiec pottery - handpainted. Border in green.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 400 ml |
| Diameter | 12 cm |
| Total height | 11 cm |
| Height - container | 7 cm |
| Weight 1 pc. | 650 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2120 |
