Baking dish Cake form 25 cm
Description
Baking dish Cake form Casserole dish 25 cm Rectangular bowl.
Christmas pattern in vintage style in blue and brown colors with a Christmas tree, stars and snow. Geometric circle pattern and brown fence. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 25 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 6 cm |
| Weight 1 pc. | 950 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0340 |
