Oval BOWL Casserole DISH 24 cm WINTER PATTERN
Description
Salad bowl Fruit bowl Casserole dish 24 x 16 cm oval.
Christmas pattern in vintage style in blue and brown colors with a Christmas tree, stars and snow. Geometric circle pattern and brown fence. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 24 cm |
| Width | 16 cm |
| Height | 6 cm |
| Capacity | 1050 ml |
| Weight 1 pc. | 700 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0340 |
