MUG 250 ml with infuser and saucer
Description
MUG 250 ml with infuser and saucer to make tea and herbs.
Christmas pattern in vintage style in blue and brown colors with a Christmas tree, stars and snow. Geometric circle pattern and brown fence. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 250 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Mug height | 10 cm |
| Total height | 15 cm |
| Infuser capacity | 100 ml |
| Infuser height | 5.5 cm |
| Infuser maximum diameter | 8 cm |
| Saucer - diameter | 11.5 cm |
| Saucer - height | 2 cm |
| Lid - diameter | --- |
| Lid - height | --- |
| Weight 1 pc. | 620 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0340 |
