Oval platter Casserole dish 22.5 cm
Description
Casserole dish Baking dish 22.5 cm Oval platter.
Flower garden with a dominant motif of red roses. The edge finished in green. Boleslawiec Pottery - HANDMADE.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 22.5 cm |
| Width | 18.5 cm |
| Height | 4 cm |
| Capacity | 550 ml |
| Weight 1 pc. | 740 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2120 |
