Dessert PLATE 10 cm
Description
Dessert PLATE ø 10 cm
Classic pattern in a vintage style. Navy blue hearts on a white background. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 10 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Weight 1 pc. | 110 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0570 A |
