Baking dish Cake form 25 cm
Description
Baking dish, cake form, casserole dish, rectangular bowl 25 cm
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in a vintage style. Navy blue hearts on a white background. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 25 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 6 cm |
| Weight 1 pc. | 950 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0570 B |
