Double espresso CUP 100 ml with saucer
Description
Double espresso 100 ml CUP with saucer.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in a vintage style. Navy blue hearts on a white background. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 100 ml |
| Total height | 6 cm |
| Cup - diameter | 8 cm |
| Cup - height | 5 cm |
| Saucer - diameter | 14 cm |
| Saucer - height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 370 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0570 B |
