Sugar bowl Food container 11.5 cm HEARTS
Description
Food container 11.5 x 9 cm Sugar bowl.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in a vintage style. Navy blue hearts on a white background. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 11.5 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Height | 5.5 cm |
| Overall height | 8.5 cm |
| Capacity | 180 ml |
| Weight 1 pc. | 360 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0570 B |
