MUG 170 ml HEARTS
Description
MUG 170 ml Tea coffee Mugs. Hearts.
Classic pattern in a vintage style. Navy blue hearts on a white background. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - hand painted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 170 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 240 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0570 B |
